Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

hiroshi_yamauchi [2018/01/16 02:58] (current)
jenni created
Line 1: Line 1:
 +{| class="​wikitable"​ style="​float:​right;​ auto; margin-right:​ 0px; border-style:​ solid; border-width:​ 2px" "​text-align:​center"​ width="​300"​  
 +| colspan="​2"​ style="​background-color:#​ccffff;​ border-style:​ solid; border-width:​ 1px; text-align:​center;"​ | Hiroshi Yamauchi 
 +|- 
 +| style="​border-style:​ solid; border-width:​ 1px;" width="​82"​ | Position 
 +| style="​border-style:​ solid; border-width:​ 1px;" | 4th President of [[Nintendo]] \\ September 1949 – May 24, 2002 
 +|- 
 +| style="​border-style:​ solid; border-width:​ 1px;" | Preceded By 
 +| style="​border-style:​ solid; border-width:​ 1px;" | [[Sekiryo Yamauchi]] 
 +|- 
 +| style="​border-style:​ solid; border-width:​ 1px;" | Succeeded By 
 +| style="​border-style:​ solid; border-width:​ 1px;" | [[Satoru Iwata]] 
 +|- 
 +| style="​border-style:​ solid; border-width:​ 1px;" | Birth 
 +| style="​border-style:​ solid; border-width:​ 1px;" | November 7, 1927 
 +|- 
 +| style="​border-style:​ solid; border-width:​ 1px;" | Death 
 +| style="​border-style:​ solid; border-width:​ 1px;" | September 19, 2013 
 +|} 
 +'''​Hiroshi Yamauchi'''​ (山内 溥, November 7, 1927–September 19, 2013) was the third president of [[Nintendo]].

Log In